Lepinguõigus

Küsimus: Mida teha, kui auto müüja tahab suuremat summat ja nüüd jäi auto ka veel tema kätte ja ta ei anna seda tagasi?05.05.2014

Tere, mul on mure. Mureks on see, et ostsin auto endale järelmaksuga kahes osas. Auto summaks küsiti 400 eurot. Autot ära tuues andsin 270 eurot ja järgmise pidin maksma kuu aja pärast. Nii, on jõudnud põhimõtteliselt kuu aega ja kui läksin vana omaniku ukse taha, et maksta ära järgmine 130eurot + auto ümberregistreerimine ja siis ütleb vana auto omanik mulle, et ta ei müü mulle enam seda autot 400 euroga ehk tema tahab poole suuremat summat saada selle eest, kuigi summat ta pole öelnud. Siis hakkasin vastu rääkima, et meil on tehtud ostu-müügi leping, kus on mõlemad allkirjastanud ja summaks määratud 400 eurot. Ja eelnevalt ta viis auto enda kätte, et enne ei saa ma autot tagasi, enne kui on teine osapool ära makstud. Nõustusin, ja läksin täna siis rahadega tema ukse taha, et ära maksta ja auto ära tuua. Ja nüüd ta ei annagi autot enam kätte ja nõuab poole suuremat summat. Väitsin kohe vastu, et leping on olemas ja ta ei saa enam midagi teha, siiski auto kuulub nüüd mulle ja autot ei antagi kätte enam ja lubatakse raha tagasi maksta. Nii ei saa asja jätta, et tema arvab, et nõuab suuremat summat või annab üldse raha tagasi. Nüüd on küsimus selles, et mida teha? Kas pöörduda politseisse ja politseiga auto tagasi nõuda ja raha ära maksta või mis peaksin ette võtma? Tänades vastuse eest

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui olete talle lepingujärgse summa ära maksnud, siis ei ole tal õigust teie autot enda käes hoida. Kahtlen, kas politsei asja lahendab, kuid võite küsida. Teine võimalus on pöörduda kohtusse ja nõuda auto väljaandmist, kuid kahtlemata on see palju aeganõudvam ja kulukam.