Lepinguõigus

Küsimus: Kas pean maksma elukaaslasele osa raha tagasi, kuna tema maksis laenumakseid, aga nüüd tahaks ma korterilaenu oma nimele vormistada?04.06.2014

Elukaaslasega koos võetud eluasemelaen, tema laenusaaja, mina kaastaotleja. Korteri omanik 100% mina. Pärast lahkuminekut leppisime kokku, et laenu jääb edasi tasuma endine elukaaslane, mina jäin elama ostetud korterisse. Sel hetkel ei olnud mõtet korterit müüma hakata, sest laenujääk oli suurem kui sel hetkel oleks olnud objekti turuhind. Mina ei oleks suutnud sel ajal oma sissetuleku juures laenumakseid tasuda. Praegu oleks mul võimalik laenuleping muuta nii, et laenusaaja oleksin ainult mina ja endine elukaaslane jääb laenulepingust välja. Küsimus: kas ma olen juriidiliselt kohustatud talle tasuma vahepealsel ajal tema poolt tasutud laenumaksed? Korteri ainuomanik olen mina, antud seisuga siis kaastaotleja.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ärge ajage sassi laenulepingust tulenevaid kohustusi omandiõigusest tulenevate õiguste ja kohustustega. See, et olete korteri omanik, ei puutu laenulepingu täitmisse. Kui sõlmite pangaga uue laenulepingu, millega teie refinantseerite praeguse laenu ja võtate laenu n.ö üle, siis see puudutab praegust laenajat - panka ja teid: endine elukaaslane vabaneb laenulepinuga kaasnenud kohustustest, teile tekivad kohustused pangale raha maksta ja pank peab sellise vangerdusega nõus olema...
See, kas endise elukaaslase poolt võetud laenu pidite ka teie tasuma ning kuidas te temale korteri eest tasumise pidite hüvitama, puudutab ainult teid ja teie elukaaslast.