Lepinguõigus


Küsimus: Kas joogivees tuvastatud ohtlik ammooniumisisaldus võib olla mõjuv alus põllumaa rendilepingu ennetähtaegseks lõpetamiseks?19.05.2025

Ostsime talu põllumaaga, millel oli ostmise hetkel tähtajaline rendileping (kuni 2027).
Soovime järgmisest aastast osa põllumaad endale kasutamiseks tagasi saada. Juhul kui rendilevõtja niisama ei ole nõus rendilepingut ennetähtaegselt lõpetama, siis kas asjaolu, et talu joogivees leidus ammooniumi 2x rohkem ülemisest piirmäärast võiks olla legaalses mõistes piisavalt mõjuv põhjus leping ühepoolselt lõpetada (enne ostu tehti joogiveele veeanalüüs nii et tõendid on olemas)? Teadupoolest võib kõrget ammooniumitaset põhjustada just industriaalne väetamine. Veeanalüüs tehti aprillis, osteti mais.

Vastus: Ilja Sipari, vandeadvokaat, Sipari Advokaadibüroo OÜ, www.sipari.eu

Tähtajalist rendilepingut saab üles öelda üksnes erakorraliselt mõjuval põhjusel, kõige levinum alus selleks on lepingu rikkumine. Lepingu võib siiski üles öelda alles pärast kohustuse rikkumise lõpetamiseks määratud mõistliku tähtaja tulemusteta lõppemist. Tähtaja määramine ei ole vajalik VÕS § 116 lõike 2 punktides 2–4 sätestatud juhtudel: rikuti kohustust, mille täpne järgimine oli lepingust tulenevalt teise lepingupoole huvi püsimise eelduseks lepingu täitmise vastu; kohustust rikuti tahtlikult või raske hooletuse tõttu; kohustuse rikkumine annab kahjustatud lepingupoolele mõistliku põhjuse eeldada, et teine lepingupool ei täida kohustusi ka edaspidi. Kas industriaalse (normide kohase) väetamise näol on tegemist põllumajandusliku kinnisasja rendilepingu olulise rikkumisega – selles võib kahelda, kuid samas rendilepingus peaksid olema sätestatud vastavad rentniku kohustused. Lisaks peate arvestama ka tõendamiskoormisega, ehk siis peate olema suuteline tõendama, et ammooniumi sisalduse suurenemine on põhjuslikus seoses just rentniku tegevusega. See ei ole lihtne, sest vaidluses võidavad eelkõige tõendid ja pelgalt loogilised konstruktsioonid ja järeldused ei pruugi olla edukad.