Lepinguõigus

Küsimus: Kas kinkelepingul saab olla lisatingimusi?21.12.2011

Minu ema sai maa ja maja kinkelepinguga. Aga tal on kahtlus, et ta on ainult kasutaja ja pärast surma ei saa lapsed seda endale. Kuigi paberite peal on samamoodi kirjas nagu minulgi - omanik. Kas on selline variant üldse olemas ja mis võimalused on tal maaga eluajal - näiteks tahaks ta seda ära kinkida lapselapsele?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Nimetatud asjaolu saab kerge vaevaga kontrollida kinnistusraamatust, millest nähtuvad iga konkreetse kinnistu olulisemad andmed - omanik, suurus, koormatised jne.

Internetis leiate vastava aadressi:
https://kinnistusraamat.rik.ee/detailparing/Login.aspx

Kui isik on omanik, siis on tal piirangute (nt isiklike tähtajatute kasutusõiguste) puudumisel õigus kinnistut vabalt käsutada - st seda võõrandada, kinkida, pantida jne.

Kui isik on kasutaja, siis tal eelnimetatud õigused puuduvad ning isik saab kinnistut kasutada vastavalt kasutuskokkuleppele.