Lepinguõigus

Küsimus: Kuidas peaksin vormistama vana talumaja väljaüürimise?17.07.2012

Kui soovin seaduslikult välja üürida vana, aastaid tühjalt seisnud talumaja, siis millised protseduurid selleks tuleb läbida. Oletan, et tuleb teha majale kindlustus ja üürilevõtjaga leping. Kas saan ise hakkama või tuleks võtta maakler?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Elukoha väljaüürimiseks tuleb sõlmida üürileping, leppides üürnikuga kokku asja kasutamise tingimused, sh. üüri suurus, kommunaalkulude tasumine, kasutamise tähtaeg (tähtajaline või tähtajatu) ja asja seisundi tingimused jms olulised tingimused. See, kas Te maja kindlustate, on Teie enda otsustada, kuid tõenäoliselt on mõistlik seda teha, sest kui majaga midagi juhtub, siis kindlustuse korral on võimalik selle endist olukorda taastada kindlustuselt saadava hüvitisega. Kui kinnistu on panga hüpoteegiga koormatud, siis üldjuhul on juba pangaga sõlmitud lepingus Teil sätestatud kohustus koormatav asi kindlustada. Maakleri kasutamine on vabatahtlik ning Teie enda otsustada, kuid tähendab täiendavaid kulutusi ning sõltub sellest, kuivõrd suudate üürniku leida ja lepingud ise ette valmistada.