Lepinguõigus

Küsimus: Kas kingitud majast on võimalik loobuda pärast kinkija surma?31.07.2012

Olen saanud kinkelepinguga maja vaarisalt. Nüüd on juba ta 7 aastat surnud ja tema naine (vaarema) elab tütre juures juba 5 aastat. Tema naisel on majas elamisõigus majas surmani, kuid ta pole juba majas 5 aastat elanud. Probleem seisneb selles, et kas on ka võimalik taganeda kinkelepingust peale selle tegija surma vaarema kasuks. Olen siiani käinud aitamas vaarema ja ise olen elanud majas. Kas maja loobumisel on ka vaja vaarema nõusolekut või saan ka nii teha, et lihtsalt käin ja vormistan paberid ja olen prii ja annan lihtsalt võtmed üle.
Suur tänu

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Taganemine tähendab seda, et taastatakse lepingu sõlmimisele eelnenud olukord. Peale teise lepingupoole surma ei ole teil võimalik lepingust taganeda, sest teil ei ole vara kellelegi tagastada. Taganeda ei saa kellegi kasuks. Kui soovite, et maja kuuluks vaaremale, siis peaksite selle talle kas müüma või kinkima uue lepinguga. Selleks peaksite koos notarisse minema ja vastava lepingu sõlmima. Üksi sellist lepingust teha ei saa, mõlemad peavad nõus olema.