Lepinguõigus

Küsimus: Mida teha, kui üürileandja ei lepi minupoolse ruumi taastamisega ega tagasta tagatisraha?17.08.2012

Tere! Soovin abi ja nõu. Rentisin oma salongi jaoks üüripinda. Kuna mul olid vaheseinad siinidega lakke kinnitatud, oli mul kohustus peale lepingu lõpetamist lagi korda teha. Nii ma tegingi, kuid omanik ei ole rahul. Kinnitan, et minu poolt on tüübli augud pahteldatud ja kogu lagi 3 korda üle värvitud. Omanik leidis aga suure prožektoriga lage üle vaadates paar väikest silmaga mitte märgatavat kühmukest ja keeldub mulle tagatisraha tagasi maksmast. Nõuab, et ma lae teeksin korda. Olen kutsunud ehitusalaseid spetsialiste vaatama, ei leia keegi sealt mingeid vigu, kuid üürileandja ajab vaid oma joru. Ma sooviks küsida, et mis on minu õigus, lepingus on kirjas, et pean ruumid tagastama samas olukorras arvestades tavalist kulumist. Siin on ilmselgelt tegemist minu kiusamisega, ma võin lasta seda lage kasvõi 10 korda värvida, kuid talle see ikka ei sobi. Kas ta võib lõpmatuseni minu poolt tehtud remondist keelduda või peab tal ka olema nt.pildid esialgsest laest, millega ta praegust seisukorda võrdleb.
Ma tunnen, et olen kiusamise ohvriks langenud. Palun andke mulle mingigi sugust nõu!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üürileandja ei või oma õigusi kuritarvitada. Juhul, kui Te olete endise olukorra taastanud ning lae korralikult ära värvinud, siis tehke selle tõendamiseks kindlasti pildid ja võimalusel võtke ehituseksperdi arvamus, et lagi on endises (ja tõenäoliselt paremas) seisundis taastatud. Seejärel esitage üürileandjale nõue tagatisraha tagastamiseks, kui vastav kohustus ürileandjal on tekkinud, ning kui ta vabatahtlikult seda ei tagasta, siis esitage hagi tagatisraha tagastamiseks üürileandja vastu kohtusse. Lisaks sellele esitage viivisnõue tagatisraha mittetähtaegse tagastamise kohta.