Lepinguõigus

Küsimus: Mis tingimustel on võimalik ostu-müügilepingust taganeda ja kuidas seda teha?14.09.2012

Soetasin auto, sellekohase ostu-müügilepingu blanketil oli endise omaniku allkiri juba all, teda ennast ma ei näinud, pidasin läbirääkimisi omaniku lapsega, kes autot kasutas. Kuna kõik tundus vastuvõetav, sõlmisime tavalise standardse ostu-müügilepingu kahes eksemplaris, raha sai ära antud ja auto minu kätte. Hiljem LKF-i kodulehele sõiduki VIN-koodi sisestades selgus, et auto on osalenud avariis ja kindlustusseltsi poolt tunnistatud hävinenuks. Ei ole veel ARK-is omanikuvahetust registreerinud. Kas on mingi võimalus uute asjaolude ilmnedes sõlmitud ostu-müügitehingut ka tagasi pöörata?
Aitäh

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

ARK kanne ei tõenda ega muuda omandiõiguse tekkimist. Selleks, et asi tagasi pöörata, peaksite müügilepingust taganema. Ainuüksi see, et auto oli kindlustusseltsi poolt hävinenuks tunnistatud ilmselt teile taganemise alust ei anna. Küsimusest ei selgu auto väljalaske aasta ega ka seisukord, kuid kasutatud autot ostes ei pruugi avarii läbitegemine midagi erilist tähendada. See on pigem mõistetav. Nagu aru saan, siis ei ole teile teada ka see, kui suure avarii see auto oli teinud. Ei ole välistatud, et purunenud olid sellised osad, mille vahetamine oli auto väljaostuhinda ja hilisemat müügihinda aluseks võttes majanduslikult ebaotstarbekas (kindlustusseltsi poolt vaadatuna). Kui masin on korralikult remonditud, siis jääbki sellest avariist ainult teadmine. Müügilepingust taganemiseks peaksid autol esinema mingisugused tõsised puudused. Kui teeksite autole põhjaliku tehnilise kontrolli, siis võivad need puudused ka ilmneda. Kuid taas tuleks hinnata, kas need puudused on auto väljalaske aastat, läbisõitu jms hinnates normaalsed või on põhjustatud just suuremast avariist.