Lepinguõigus


Küsimus: Maade jagamine28.01.2011

Paarismaja omanike kasutuses olid maatükid vastavalt siis 4ha ja 2ha. Mõlemal oli maa välja ostmata. Omanik, kellele kuulus 2ha, müüs oma majaosa ära ja uus omanik ostis välja ka maa 2ha ja sellele lisaks veel mitu hektarit juurde. Aga osa sellest juurdeostetavast maast kasutas teine omanik. Tal oli sinna rajatud aed s.h õunapuud ja marjapõõsad. Vald aga mõõtis maa välja nii, et uus omanik sai endale paremad ja kõrgemad kohad s.h ka teise pargi ja aia, aga teisele jäid soised ja madalad alad. Kuna ka teisel poolel vahetus omanik kinkelepingu teel, siis ostis too selle mõõdetud 4ha maad välja.
Küsimus siis, et kas vallal oli õigus niimoodi käituda, et lihtsalt võttis teise inimese rajatud aia ja pargi ning mõõtis need välja uuele omanikule ilma maa tegeliku kasutaja nõusolekut saamata, mis sellest, et tal oli maa välja ostmata?
Kas on mingi võimalus oma aed ja park tagasi saada ja ka osa paremat maad?
Karmen

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kahjuks pean märkima, et antud küsimusele põhistatud vastuse esitamine eeldab põhjalikumat õiguslikku ja asjakohaste dokumentide analüüsi, mida käesolevas keskkonnas teha ei saa. Teiseks märgin, et tegemist ei ole Võlaõigusliku küsimusega vaid pigem omandi- või maareformi küsimusega.