Lepinguõigus

Küsimus: Millal läheb kohustus laenutagastamise osas üle käendajale?05.11.2012

Tere,

Palun veidi selgitada käenduslepingu sisu. Nimelt, soovin teada, kui laenusaaja sureb enne laenulepingu lõplikku täitmist, siis kas kohustus läheb täielikult üle käendajale või siis pärib kohustuse laenusaaja pere?
Millal läheb kohustus laenutagastamise osas üle käendajale ehk siis kas näeb seadus ette mingi tähtaja võlgnevuse osas, et nõue pöördub käendaja täita?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Käendaja kohustus tasuda võlg tekib põhivõlgniku poolt oma kohustuse rikkumisel. Kui inimene sureb, siis lähevad tema õigused ja kohustused üle pärijatele. Käendus võib olla ka tähtajaline, kuid selles peaks olema eelnevalt nii kokku lepitud.