Lepinguõigus

Küsimus: Kas maja kinkelepinguga saab seada hooldamiskohustust ja keelata näiteks maja väljaüürimist?06.12.2012

Tere

Vanaemale kuulub 1/2 majast. Ta soovib teha kinkelepingut oma tütretütrele. Kas kinkelepingusse saab panna tingimusi, mida kingisaaja peab arvestama nt vanaema võimalus seal elada kuni oma surmani ilma tasu maksmata, aitamise kohustus, mitte müüa ega pantida ja välja üürida kingitud majaosa. Juhul kui kingisaaja ise ei ela seal, lubada kasutada antud pinda tasuta oma vennal, emal (maja teise poole omanik). Maja on üks tervik st üks sissekäik ja ühine köök ja sanitaarsõlm.

Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, enamus loetletud asjadest on võimalik kinkelepingusse panna. Selleks, et tagada kinkijale või tema poolt näidatud isikule maja eluaegne kasutamise võimalus, tuleks vastav märge kanda kinnistusraamatusse.

See tagab, et ka juhul, kui kingisaaja peaks majaosa võõrandama, siis jääb kinkijale ka tulevikus õigus maja kasutada - olenemata sellest, kellele see kuulub.