Lepinguõigus

Küsimus: Kas saab midagi eelmiselt omanikult nõuda, kui ostetud korter ei lähe soojaks?21.12.2012

Ostsime korteri, pool maja ehk siis ülemise korruse ja ahiküttega. Korteris on 2 ahju ja 3 tuba. Korteris pidid olema seestpoolt seinad soojustatud ja ahjud korras. Küsisin veel ekstra maaklerilt, et kas korter on soe ja ega talvel külm pole. Pidi soe olema, kuigi seinal olid elektriradiaatorid. Peale ostu-müügilepingu sõlmimist, kui saime võtmed kätte, siis omanik näitas meile, et üks ahjuuks ei käi kinni, sellel polnud nimelt riivi aga see ei pidanud takistama midagi. Nüüd kütmisperioodil selgub, et see ahi jahtub palju kiiremini maha kui teine ahi ja see väga ei pea sooja. Ostmisel aga sellest juttu polnud. Põhiprobleem ongi aga selles, et see korter ei lähe soojaks, mitte kuidagi, kogu aeg on külm. Kütame mõlemat ahju hommikul ja õhtul ja peale kütmist tõuseb kraad vaevu 20 peale, pidevalt on 18 kraadi toas, põrandad on jääkülmad.
Mida peaks sel puhul tegema? Või see pole piisav põhjus, et midagi nõuda? Ongi külm ka kõik?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kohtupraktikas on asutud seisukohale, et aastaringseks elamiseks mõeldud korter peaks olema soojapidav. Kindlasti tuleb soojapidavuse hindamisel võtta arvesse maja vanust ja üldist seisukorda, sest ilmselgelt on uuem ehitis soojapidavam kui vanem. Olenevalt maja vanusest ja seisukorrast on võimalik fikseerida n.ö keskmine oodatav kvaliteet, millele see ehitis peaks vastama (s.h millised peaksid olema soojapidavuse näitajad). Kui müüdud korter jääb oluliselt alla nende keskmiste näitajate (näiteks korteris on erinevate kohtade temperatuuride vahe liiga suur), siis on teil kahtlemata õigus esitada müüja vastu nõue (näiteks asja parandamise, hinna alandamise vms). Minu hinnangul võiksite alustada termouuringutest. See annab teile korteri soojapidavusest hea ülevaate ja saate selle pinnalt järgmised sammud kavandada.