Lepinguõigus

Küsimus: Mida teha, kui olen heauskselt soetanud võõrandamiskeeluga auto?14.01.2013

Sai käidud vaatamas ühte sõiduautot ning ka hea hinna pärast see ära ostetud. Viis päeva hiljem selgus aga, et sõidukil on võõrandamiskeeld eelmise omaniku võlgnevuste pärast ja auto peab jääma tema nimele. Müüja telefon ka väljas, seega ei saa temapoolset kommentaari lisada, mida peaksin tegema? Kohtutäitur on nõus auto aresti alt vabastama ainult juhul, kui maksan eelmise omaniku võlad ise kinni. Kas jääb oht, et ükspäev peab maanteel politsei kinni ning konfiskeerib sõiduki, kuna mul on tähtaegselt ümbervormistamata ostu-müügilepingu alusel sõiduk? Või on lootust, et minu ostetud auto siiski saab ka päriselt minu omaks ilma eelmise omaniku võlgnevusi maksmata? Ja kas üldse on õigust mul seda autot kasutada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui autol on võõrandamiskeeld, siis ei ole te seda autot omandanud. Ilma võlgnevust maksmata saaksite auto omanikuks üksnes juhul, kui auto müüja selle võla ise ära maksab. Võõrandamiskeeld auto kasutamist ei takista, kuid kui kohtutäitur tahab seda autot võlgnevuse katteks maha müüa, siis võib ta teilt auto välja nõuda.