Lepinguõigus

Küsimus: Kas kohtud aktsepteerivad omavahel sõlmitud lihtkirjalikke laenulepinguid, et oma võlga välja nõuda?15.01.2013

Tere. Koostasime eks abikaasaga omavahel kirjaliku laenulepingu, kuhu on lisatud dokumendi numbrid, isikukoodid, makstav summa ja makse tähtaeg. Kuid ta on 3 kuud jätnud maksmata. Kas kohtud aktsepteerivad selliseid omavahel sõlmitud lepinguid?
Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, kohtud aktsepteerivad selliseid lepinguid. Mida rohkem lepingul poolte andmeid on fikseeritud, seda parem. Oluline on see, et leping oleks allkirjastatud või lepingus peaks olema muul viisil tuvastatav, et pooled on jõudnud kokkuleppele või et pooled on asunud seda lepingut täitma. Laenulepingus on tavaliselt laenusaaja peamisteks kohustusteks laenu tagastamine ja intresside tasumine (ei ole kohustuslik). Seega peaks olema lepingust väljaloetav, et laen on üle antud. Kui raha tasuti pangakonto kaudu, siis ei ole eraldi kinnitust tarvis.