Lepinguõigus

Küsimus: Kas on võimalik piirata maksehäiretega lähedase inimese õigust võtta kiirlaene?23.01.2013

Mu pereliige on jõudnud ummikseisu, kus ta võtab järjest kiirlaene oma teiste laenude tagasimakseteks. Tema nimi figureerib järjepidevalt maksehäirete registris, kuid kiirlaenu firmad annavad siiski jätkuvalt uusi rahasüste.

Kas on võimalik kuidagi piirata maksehäiretega inimese õigusi sõlmida laenulepinguid firmadega või astuda alternatiivseid võimalusi takistamaks firmasid talle laenu andmast?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadus sellist piirangut ei sätesta. Kui inimene on võimeline oma tegudest aru saama ja neid juhtima, siis kehtib meil lepinguvabaduse põhimõte, ehk kui tahab lepingut sõlmida, siis sõlmib. See kehtib ka laenuandjate suhtes - kui nad tahavad maksehäirete olemasolust hoolimata inimesele laenu anda, siis ei saa neid keelata.