Lepinguõigus


Küsimus: Kui me õdedega oma 3/4 maja onule kingime, kas siis 1/3 omanikul ei teki mingit eesõigust?19.07.2013

Tere!
Minul on suur palve, ehk saate Teie aidata. Oleme uurinud asja siit ja sealt aga abi pole saanud. Ise oleme sellistes asjades üsna oskamatud, ei tea ju seadusi. Meie isa suri 2010. aastal. Ta oli meie emast lahutatud ja abielus uue naisega. Isa ema oli kinkelepinguga teinud oma maja meie isa nimele. Kui isa suri, oli meid kokku kolm pärijat: 3 tütart ja isa abikaasa. Maja läks pärimisele võrdsetes osades. Meie, 3 tütart võtsime pärandi vastu aga ainult sellepärast, et anda või kinkida oma osa isa vennale - meie onule, kuna see on tema sünnikoht ja lapsepõlvekodu. Meile öeldi notaris, et me ei saa oma osa onule anda, isegi mitte müüa sümboolse summa eest, et isa abikaasal tekib eelisostuõigus. Mida me peaksime tegema, et oma osa onu nimele saada? Kas me kinkida saaks? Probleem selles, et isa abikaasa nõuab oma osa eest hingehinda, muidu tema ei müü. Samas kui talle pakkuda, et ostku siis meie osa, siis tahab ta saada seda osa praktiliselt tasuta. Oleme sundseisus, maja laguneb, muru ta niitmas ei käi. Onu teeks seal kõik korda aga pole ju mõtet, kui isa abikaasa maksta ei kavatse, prügiveo ja elektri eest maksta ei taha, ei maksa ka. Ta kolis sealt välja ja elab oma majas nüüd. Maja seisab tühjalt. Lasime koha ära hinnata, aga olenemata sellest summast, mis kinnivara hindaja määras, nõuab isa abikaasa ikka mitmekordset hinda oma osa eest. Peamine küsimus ongi, kas me saaks kuidagi oma osa onu nimele, siis oleks tal kolm osa, isa abikaasal üks-ehk saavad nad omavahel kokkuleppele, meie-kolm tütart lihtsalt ei taha neid asju ajada, vältimaks tülisid, kuna see naine ei suuda rahulikult asju ajada - karjub ja ähvardab. Kas seaduse järgi pole ta kohustatud maja korras hoidma, muru niitma ja kui ta sellest keeldub, tegelikult ju teebki seda, kuna praegu ju juba teine suvi, kui ta pole seda teinud, kas pole mingit õigust meil tema käest tema osa välja osta selle hinnaga, mis määras hindaja? Vabandan, kui mu jutt keeruline sai aga loodan, et Te mõistate meie muret.

Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomanikult tekib ostueesõigus kinnisasja müümisel. Kui kingite, siis ostueesõigust ei ole. Seega saaksite oma osad onule ära kinkida. Teiseks saaksite nõuda kaasomandi lõpetamist selliselt, et ostate tema osa välja. Kui te hinnas kokkuleppele ei jõua, siis otsustab hüvitise suuruse kohus vastavalt tegelikule turuhinnale. Paistab, et kaasomandi lõpetamise küsimus tuleb lahendada olenemata sellest, kas majaosa kuulub teile või teie onule, sest isegi, kui 3/4 osa omanik oleks onu, on olukord sama, ainult, et sellisel juhul oleks teie, kolme kaasomaniku asemel, teie onu. Lahkarvamused aga jääks. Teie isa endine naine nõuaks neid samu summasid onult. Olenemata sellest, kui suur on kaasomandi osa, on kaasomanikul alati õigus nõuda kaasomandi lõpetamist.
Kohus lähtub kaasomandi eest hüvitise suuruse määramisel kehtivast väärtusest, mis saadakse eksperdi poolt kinnisvara väärtuse hindamisel.
Kaasomanikul on kohustus oma kaasomandi osa korras hoida. Kui ta seda ei tee, saavad teised kaasomanikud hädavajalikud tööd ise ära teha ja nõuda selleks tehtud kulude hüvitamist. Kuid need kulud peavad olema tehtud asja säilimiseks. Muru niitmine ja asja korrashoidmine ei ole asja säilimiseks hädavajalik, pealegi on teil väga raske näidata, milliseid kulusid te selliste tööde tegemiseks olete teinud (kui te just ei telli neid töid kolmandalt isikult). Pelgas asjaolu, et kaasomanik ei osale asja tavapärases korrashoidmises, ei anna alust tema osa sundvõõrandamist nõuda.