Lepinguõigus

Küsimus: Millal tuleb tasuda arve kui tasumise tähtaega pole kokku lepitud?14.10.2013

Mis momendist tekib kommunaalkulude tasumise kohustus kui maksetähtaega pole kokku lepitud?
Kas vastavalt VÕS § 82'1 lg 1-le, 30 päeva möödumisel eelneva kuu lõpust (hüve saamisest)? Või vastavalt § 82 lg 5-le, koheselt?
Kas korteriühistu juhatus võib märkida makseteatisele/arvele tasumise tähtaja oma suva järgi kui põhikiri või üldkoosolekute otsused seda ei reguleeri?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

VÕS § 82 lg 5 II lause ütleb, et kohustus tuleb täita peale teise poole poolt oma kohustuste täitmist. VÕS § 82' lg 1 ütleb, et tasumise kohustus muutub sissenõutavaks hiljemalt 30 päeva peale teenuse osutamist. Seega jääb arve tasumise aeg ajavahemikku teenuse osutamise lõppemisest (s.o kalendrikuu) kuni 30 päeva täitumiseni. Korteriühistu juhatus tegeleb korteriühistu igapäevaste küsimuste korraldamisega ning iga liigutuse jaoks ei ole tal üldkoosoleku otsust vaja.