Lepinguõigus

Küsimus: Kas ruumi kasutamise suuline kokkulepe peaks kehtima ka uue omanikuga?02.11.2013

Kahekorruseline hoone on jagatud kaheks elamispinnaks. 1/2 kuulub ühele omanikule ja 1/2 teisele omanikule. Omanike vahel sõlmiti suuline leping, korrastada kindel ruum ühel korrusel ning mõlemad osapooled jagavad remondi kulud pooleks ja mõlemad võivad seda pinda kasutada. Pärast vastava korruse omaniku vahetust, kus remont toimus, keeldub uus omanik anda võimalust kasutada pinda. Ruum kuulub uue omaniku elamispinnale. Küsimus on selline, et kas vanal omanikul on võimalus küsida kasutusvõimalust või kulude katmist?

Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui ruum asub sellises asukohas, mis on kasutuskorra järgi teise omaniku kasutuses, siis ei saa te temalt selle kasutamist nõuda. Kulutuste hüvitamise nõue uue omaniku vastu ei ole ilmselt ka kuigi perspektiivne, sest võib eeldada, et hind, mille ta tasus, hõlmas majaosa sellist seisukorda ja kompleksust nagu see lepingu sõlmimise ajal oli ja üle vaadati.