Lepinguõigus

Küsimus: Kas on võimalik üürileping erakorraliselt üles öelda, kuna puudusi ei likvideerita?02.11.2013

Sõlmisin üürilepingu fikseeritud üüriga. Korteri vastuvõtmisel ei kontrollinud kõiki asju, mida igapäevaselt vaja läheb. Korterisse sisseelamine võttis aega, hakkasid ilmnema puudused: köögi kraanikauss tilgub ja kraan katki, nõudepesumasin ei tööta korralikult, praeahi pooleldi kasutuskõlbmatu. Pesumasina kasutamine probleemne. Lisaks veel mitmeid muid puudusi, millest ei teavitatud ja ilmnevad välja alles sisseelamisel aga need kõik on vajalikud igapäevases elus. Korterit ei oleks kindlasti üürinud selliste puudustega mis praegu on, üürileandja kinnitas, et kõik on toimiv korteris ja probleeme ei ole. Tegin ettepaneku hinda alandada aga see ei sobinud. Üürileandja ei soovi hinda alandada mitte mingil tingimusel, lubab probleemidega tegelda siis kui täiesti katki või aega on. Väidab, et probleemide lahendamine on kulukas ja ei saa alandada hinda. Sama raha eest on üüriturul paremas seisukorras korterid. Etteteatmine on 2 kuud üürilepingu lõpetamiseks. Kas on võimalik korter öelda üles enne 2 kuud etteteatamisega kui on teada, et puuduste kõrvaldamisega tegeletakse passiivselt ja eesmärgiks on ainult raha saada. Kas võiks jätta üüri tasumata kuni probleemid on lahendatud? Kas võiks jätta üüri tasumata ja oodata kui omanik ütleb lepingu üles? Kas võiks kolida välja ilma etteteatamata ja maksta kuni kasutatud perioodi eest tasu. Kuidas selliste asjade puhul kohtus lahendused on ja mida tuleks vältida, et võimalikul kohtu juhtumil võitjaks jääda.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui korteril on varjatud puudused, siis saate lepingu erakorraliselt üles öelda ilma etteteatamistähtaega järgimata.