Lepinguõigus

Küsimus: Kuidas saan rahakoti vargalt välja nõuda dokumentide asendamise kulud?05.12.2013

Minult varastati mõned päevad tagasi rahakott, mis sisaldas laste id-kaarte, lisaks hulk kliendikaarte, natuke sularaha. Tegin ka politseisse avalduse ja hetkel on lootust, et poe turvalindi ja kassasüsteemi abiga inimene tuvastatakse.
Probleem aga selles, et kuidas ma saaksin temalt sisse nõuda dokumentide asendamise kulud?
Hetkel on laste id-kaardid kehtetud ja vaja teha uued, samuti maksavad paljud taastamist vajavad kliendikaardid ja pangakaardid. Kokku läheb see nn lõbu mul maksma 30 euri kanti. Kas selleks on vaja pöörduda kohtusse (nii sain ma aru politseis avaldust andes) ja palju see mulle esialgu maksma läheks? Kas see varas peab mulle ka selle siis hüvitama?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, peaksite pöörduma kohtusse. Samas kohtuotsus ei tähenda veel seda, et te oma raha tagasi saate, sest reaalne nõude rahuldamine toimub täitemenetluses, mida viib läbi kohtutäitur. Kui koostate hagiavalduse ise ja ainus kulu on riigilõiv, siis näiteks riigilõiv kuni 350 euroselt nõudelt on 60 eurot.