Lepinguõigus

Küsimus: Kas üürileandjal on õigus ilma minu teadmata minu eluruumi siseneda?10.01.2014

Üürin pikemat aega maja ja mul on kahtlus, et üürileandja siseneb eluruumidesse ilma minu teadmata. Tahaksin teada kas tal on selleks õigus? Kas mul oleks õigus küsida majapidamises tehtud remonditööde eest üürileandja käest kompensatsiooni (üürilepingus pole selle kohta midagi kirjas, et ma peaks seda tegema) kui ma suudan ära tõestada, et remont tehti minu seal elamise ajal?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ruumidesse reeglina siseneda ei võiks, kuid üürileandja võis jätta majast ka mõne ruumi väljaüürimata. Mis puutub kulude hüvitamisse, siis võiksite selliseid kulutusi teha üksnes üürileandja nõusolekul. Hüvitamist võiksite nõuda üürilepingu lõppemisel üksnes juhul, kui olete asja väärtust oluliselt tõstnud. Sanitaarremondi tegemine asja väärtust üldjuhul ei tõsta. Üürileandjaga kooskõlastamise mõte ongi see, et te ei hakkaks võõrast vara ilma omaniku nõusolekuta parandama ja üürileandjale soovimatuid kulusid tegema. Kui te seda siiski teete, siis teete seda omal riisikol.