Lepinguõigus

Küsimus: Kas on võimalik keelduda maakleri teenustest?11.05.2011

Tervist!
Selline küsimus: leidsime üürikorteri, maakler telefoni kõnes ei vastanud ühelegi minu poolt esitatud küsimusele konkreetse vastusega, pidevalt oli vastus, et tema arvab et saab, et tema arvates on vast võimalik jne. Isegi ei teadnud lõpuks mitme toaline korter on ja tagatipuks oli üürisumma ka muudetud. Kokku saades, kohal viibis ka korteri omanik, kõik suur jutt sai räägitud selgeks omaniku enda poolt, maakler oli põhimõtteliselt vait. Ainult siis kui jutt käis rahast, palju vaja tasuda korraga, tuletas meelde, et tema osa vaja ka tasuda. Kõikidele lisaküsimustele ma pole veel siiani vastust saanud temalt, mis huvitavad selle korteri kohta.
Sooviksin teada, kas mul on selline seaduslik õigus keelduda selle maaklerile tasumast sellise töö eest ja edasi ajada asja konkreetselt omanikuga? Mainin ka seda, et omanik soovis saada sularaha, kuidas mina saan ennast kindlustada edaspidistest võimalikest probleemidest, kui maksan sularahas? Aitäh

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

VÕS § 658 lg 1 järgi kohustub maaklerlepinguga maakler vahendama teisele isikule lepingu sõlmimist kolmanda isikuga (nt teie) või osutama kolmanda isikuga (nt teiega) lepingu sõlmimise võimalustele. Maakleril on õigus tasule kui osundatud leping sõlmitakse. Lepingu mittenõuetekohasel täitmisel (ei saa vastuseid küsimustele, ebaõige informatsiooni edastamine jne) saate õiguskaitsevahendina kasutada hinna alandamist (VÕS § 112) tehes maaklerile vastava avalduse, põhistades hinna alandamise asjaolusid jne.

Sularahas tasumisel vormistage alati kassa sissemineku order, sularaha üleandmise akt vms kirjalikult taasesitatav dokument, millel on mõlema poole allkirjad.