Lepinguõigus

Küsimus: Mida teha, kui sõlmitud rendilepingu oluline tingimus ei ole ühiselt arusaadav?20.01.2014

Tere,
2 aastat tagasi ebakorrektselt sõlmitud rendilepingus ei ole rahasumma vääring üheselt arusaadav. Nüüd on tekkinud vaidlus poolte vahel. Nimelt, kirjas on 6000 krooni. Üks lepingupool (rendile võtja) väidab, et oleks pidanud kirja panema 400 eurot. Teine (rendile andja) aga väidab, et oleks pidanud kirjutama 6000 eurot. Esimene pool, kelle ettevalmistatud lepingu pabervorm põhjustaski arusaamatuse, on muide tuntud ebaausate tehingute poolest, niiet tegemist võib olla pahatahtliku petmiskatsega. Kas vastav VÕS paragrahv (mõistlikkuse kohta lepingute tõlgendamisel) kaitseb automaatselt ühte või teist poolt ja milline võib olla kompromiss?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Mõistlikkuse põhimõte kehtib mõlema lepingupoole suhtes. Kuivõrd vaidluse all olevate summade erinevus on märkimisväärne, siis ei tohiks siin kokkuleppe tegeliku sisu hindamisel probleeme tekkida. Seadus ütleb, et kui hinnas puudub kokkulepe, siis võetakse aluseks tavapärane mõistlik hind, milleks on reeglina turuhind. Antud juhul võiks seega teha kindlaks renditud objekti kohaliku keskmise rendihinna ning selle alusel määrata, kummal poolel on õigus.