Lepinguõigus

Küsimus: Kuidas suulise üürilepingu korral nõuda maksmata üüri, kulutusi ja kahju, mida üürnik tekitas?28.01.2014

Tere!
Mul oli suusõnalise kokkuleppe alusel antud 2-toaline ahiküttega korter üürile. Üürnik tasus 20€ üüri ja lisaks vee, elektri, prügi eest. Kuna elamul on suur õu, oli ka kokkulepe, et tema kohustus on koos teiste majaelanikega niita, riisuda jne. Kõik oli hästi niikaua, kuni inimene võttis end töölt lahti ja teatas, et läheb ära Soome tööle. Kuna sinna tööle saamine viibis, siis jäi ta töötuks ja ei suutnud tasuda üüri ega kommunaale. Leppisime kokku, et tasub ükskord siis, kui saab tööle. Küsis veel, et ehk saab ikka korteris edasi elada. Oleme kõik inimesed ja tulime temale selles osas vastu. Veel leppisime kokku, et kui ta läheb ära, siis otsib ise omale inimese, kes käib talvel ahju kütmas, et veetorud puruks ei külmuks ja ka riisumiste/niitmiste jaoks. Ta enne äraminekut ütles, et sai kokkuleppele naabriga, kes kütab. Sügisel oli ühistu tellinud kohale korstnapühkija ja vaja oli pääseda korterisse, et tahmad ära võtta. Helistasin üürnikule Soome, et saaks võtme. Tuli välja, et võtit (ta oli ka omavoliliselt lukud vahetanud) ei saa, see on Soomes ja ühtegi kütjat tegelikult pole. Ta oli valetanud mulle. Lubas paari nädala pärast tulla, et siis saab korstnapühkija uuesti tulla ja oma töö ära teha. Pidime siis ka varuvõtme tegema, et saaks kütmas käia. Käin kasvõi ise. See oli oktoobri lõpus. Nüüdseks olen talle palju helistanud, saatnud sms-sse, meili. Mingit vastust pole olnud. Olen palunud, et võta ühendust, mis saab korterist. Ma pean oma vara suhtes hoolsuskohustust täitma, ei saa lubada, et hoones tekivad veekahjud ja puhastamata korstnas (ka naaberkorter kasutab sama korstent, mis jäi puhastamata) tekiks süttimisoht (tegu palkhoonega, mis kui säraküünal). Olen talle andnud hoiatuse, et kui minuga ühendust ei võta, olen sunnitud ukse avama ja lukud ära vahetama. Saan veed kinni keerata, kütta ja korstnapühkija tellida. Täna saime aknast sisse. Aknad olid "10 küünega" väljast avatavad, ta polnud neid korralikult sulgenud. Vahetasin luku. Korter on lagastatud, mingit hoolsust pole kohaldatud. Tema asju ma esialgu ei puutu. Milline oleks õige tegevus, et ma saaks korteri vabaks? Kui pikk peab olema etteteatamistähtaeg, kuidas käituda tema isiklike asjadega? Kuidas kätte saada kommunaalkulude võlg, kui ta keeldub maksmast. Võimalik, et nüüdseks tuleb välja vahetada ka veetorustik ja kraanid, mis võibki jääda minu lõbuks. Ülesütlemise soov ongi just sellest, et üürnik on tekitanud oma käitumisega ja hoolsuskohust mitte täites ohu kogu hoonele (tuleoht) ja korterile veekahju (veetorud on külmunud).
Tänan vastajat!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Hoolimata sellest, et teil on leping suuline, peate selle siiski üles ütlema. Tema asjadega on asi keerulisem, te ei saa neid omavoliliselt lihtsalt välja tõsta. Peaksite nõudma talt korteri vabastamist ning asjade äraviimist. Ka kommunaalkulude võlga peaksite temalt kohtu kaudu nõudma hakkama, kui ta vabatahtlikult ei maksa. Paraku muid efektiivseid seaduslikke vahendeid teie õiguste kaitseks ei ole.