Lepinguõigus

Küsimus: Kuidas see reaalsuses ilma kohtuta toimub "õigus rahuldada oma nõue tagatise arvelt"?09.02.2014

Tere,
Soovin taotleda laenufirmast laenu kinnisvara tagatisel. Saime kokkuleppele laenusumma, tagasimakse aja ning osamaksete suuruses. Palusin saata tutvumiseks laenulepingu. Seal oli järgmine punkt: Tagatise igakordne omanik kohustub kõikide lepingust tulenevate rahaliste kohustuste mittetäitmisel alluma kohesele sundtäitmisele.
Krediidiandjal on õigus lepingust tulenevate krediidisaaja kohustuste mittenõuetekohase täitmise korral rahuldada oma nõue tagatise arvelt ilma kohtu poole pöördumata.

Küsimus on, et kuidas saab krediidiandja sellist asja kohtuväliselt teha?

Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui niimoodi on kokkulepitud, siis pöördub laenuandja otse kohtutäituri poole ja kohtutäitur algatab täitemenetluse. Asi on aga selles, et selline kokkulepe peab olema notariaalne ja selles peab olema kokkulepitud tagatise seadmise lepingus.