Lepinguõigus

Küsimus: Mis on hüpoteegilepingu kõrvalkohustus, kas laenulepingust tulenev viivisekokkulepe on seda?27.03.2014

Tere,
mis on hüpoteegilepingu kõrvalkohustus? Kas hüpoteegilepinguga seotud laenulepingust tulenev viivisekokkulepe on seda?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ei saa aru küsimusest.
Laenulepingus sisalduv viivise kokkulepe ei ole kõrvalkohustus, vaid kokkulepe õiguskaitsevahendi kohta. Hüpoteegi seadmine ei eelda mingisuguse kohustuse olemasolu, s.t võite seada hüpoteegi, mis ei taga sellel hetkel ühegi lepingu täitmist. Kõrvalkohustus tähendaks üldjuhul mingisuguse täiendava kohustuse panemist, mille kehtivus hüpoteegi seadmisel tundub küsitav, sest hüpoteek ei saa olla tingimuslik ega määramata tingimustega... Ilma konkreetsete asjaoludeta on täpsemalt raske vastata.