Lepinguõigus

Küsimus: Kas üürileandja võib üürilepingu lõpetada "isiklikele põhjustele" viidastes?27.03.2014

Tere.
Sõlmitud üürileping ühe aastase tähtajaga, peaks lõppema suve lõpus. Üürileandja teatas, et soovib lepingu lõpetada isiklikel põhjustel ehk soovib omaotstarbeks seda kasutada. Millise VÕS § alusel ta seda nõuda saab? Ning kas ei ole nii, et üürileandja pidi teadma enne üürilepingu sõlmimist, et üürile antav eluruum ei ole teatud kuupäevast kuupäevani tema kasutuses? Kas üldse üürilepingut saab ühepoolselt lõpetada sellisel asjaolul? Milline oleks sellisel juhul etteteatamisaeg?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, üürileandja võib üürilepingu erakorraliselt enne tähtaega üles öelda, kui tal on ruumi enda tarbeks vaja. Ta võib seda teha Võlaõigusseaduse § 313 lg 1 ja § 327 lg 3 p-i 2 alusel. Üürileandja pidi küll ette nägema, et ruum ei ole üüri perioodil tema kasutuses, kuid siiski võib elus tulla ette juhtumeid, mida ei saa ette prognoosida. Ilmselt sellisteks juhtudeks ongi seadus üürileandjale sellise võimaluse jätnud.