Lepinguõigus

Küsimus: Mida teha, kui kirjaliku lepingu soovi peale tõstis üürileandja üürisummat 20% (tulumaksu) võrra?04.04.2014

Kuidas kaitsta ennast olukorras kus üürileandja nõuab, et üürnik maksaks kinni ka tema tulumaksu? Kehtiv suuline üürileping oli vaja kirjalikuks muuta ja siis selgus, et omanik tulumaksu ei maksa. Ütles ja loomulikult tema seda kinni ei maksa, kui meie ametlikku lepingut tahame. Kirjutab ta selle üüri sisse, nii et sellest päevast tõusis üür 20 protsenti, samas märkis ta ka lepingu alguseks valed kuupäeva, tegelikult elasime seal juba 1,5a vähemalt. On see seaduslik? Samuti nõuab ta meie käest vanu allkirjastatud sularaha kättesaamise kviitungeid ja keeldub uusi allkirju andmast. Samas ta ei anna ka allkirju, kui raha võtab, nii et pärast võib ta veel kaks korda sama raha sisse nõuda, öeldes, et te pole mulle midagi maksnud.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimus ei ole selgelt mõistetav - suuline üürileping kehtib samuti nagu kirjalik leping, kuid sellisel juhul loetakse see tähtajatuks. Lepingut saab muuta poolte kokkuleppel, kui te kokkuleppele ei jõua, siis on teil kummalgi võimalik leping üles öelda. Mis puutub sularahas arveldamise korral makse kinnituse andmisse, siis on teil õigus nõuda lepingu täitmise kinnitust.