Lepinguõigus

Küsimus: Kui pikk aeg on viivitamata, kas seda saab võrrelda mõistliku ajaga (tegemist testamendi notarile esitamisega)?04.04.2014

Pärimisseadus § 26 lg 2 alusel - Saanud teada testaatori surmast, on isik, kellele testaator on testamendi hoiule andnud või kelle valduses on testament muul alusel, kohustatud testamendi viivitamata esitama notarile. Notar väljastab koduse testamendi esitajale testamendi hoiule võtmise kohta dokumendi, millele kirjutavad alla testamendi esitaja ja notar.

Kui pikk aeg on viivitamata? Kas seda saab võrrelda mõistliku ajaga?
Inimene vajab peale lähedase surma taastumiseks aega ja kellelegi teisele ta testamenti ei anna, notarit koju ka kutsuda ei taha?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Viivitamata tähendab seda, et põhjendamatult ei kulutata aega. Pärimismenetlust viib läbi notar, tema hindab asjaolude põhjal, kas viivtasite või mitte, kuid praegu võiks arvata jah, et peaksite lähtuma mõistlikust ajast.