Liiklusõigus

Küsimus: Parkimine Kaberneeme rannal13.07.2011

Tere,
kas võib Jõelähtme vald esitada mulle parkimistrahvi, kui auto oli pargitud järve ääres (vähem kui 100 m), liiklusmärki seal ei olnud. Kuid Liiklusseaduses ma ei leidnud sellist punkti, ja see juhtus 04.06.2011, aga mulle helistati 12.07.2011 ja öeldi, et saadavad trahviotsuse. Veel leidsin, et otsus peab olema 3 eksemplaris, teine antakse juhile või kinnitatakse mootorsõiduki külge nähtavale kohale ilmastikukindlas ümbrises ning kolmas toimetatakse viie päeva jooksul mootorsõiduki omanikule elektronposti aadressile. Minu auto küljes trahvi ei olnud, kätte ma pole veel ka seda saanud. Ja pärast trahvi saamist vaidega pean pöörduma Jõelähtme Vallavalitsusele või Tallinna Linnavalitsusele ka saab pöörduda?
Ettetänades,
M N

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Usun, et ajate oma küsimuses segi viivistasu otsuse ja hoiatustrahvi kirjalikus hoiatamismenetluses. Arvan, et Teie kirjeldatud juhtumi puhul on tegemist hoiatustrahvi määramise menetlusega, kus Teile teatati trahviteate kättetoimetamise soovist. Teie poolt kirjeldatud kättetoimetamine puudutab aga viivistasu otsust. Need on kaks täiesti erinevat asja. Ka ei ole hetkel teada, kas hoiatustrahvi soovitakse kohaldada parkimisnõuete rikkumise eest (milles kahtlen, kuna LE kehtib vaid teedel) või mõne muu seaduse rikkumise eest (näiteks looduskaitsesaeadusest tulenev veekogu kaldaalal mootorsõidukiga liiklemise keeld). Soovitan ära oodata vallavalitsusest saabuv otsus ja edasise tegevuse otsustada otsuse sisu järgi. Trahviteadet on võimalik vaidlustada väärteomenetluse seadustiku §s 54'5 sätestatud korras.