Liiklusõigus

Küsimus: Varastatud auto remont või väärtuse kompenseerimine18.07.2011

Auto varastati ja sõideti sellega põllul, nii, et auto all tuleb enamik osadest välja vahetada - plekid mõlkis, uksed tagurpidi, kõik lukud katki, auto sisemus lõhutud ja määritud. Probleem selles, et auto on vana ja remont kallim kui asi ise väärt on. Esimese hooga sai uurijale öeldud, et lõhkujad peaksid parandamise kinni maksma. Nüüd, kui pool aastat on mööda läinud, arvame, et ei hakkaks ikkagi 20 aasta vanust autot remontima. Auto lõhkujad on alaealised, kohus augustis ja meie mõte on küsida summat, mis kataks auto väärtuse ärandamise ajal. Kas sellins plaanide muutus on võimalik või peamegi töö ikka ära tegema?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Haginõude suuruse muutmine on võimalik. Peate tõendama, et sõiduki taastamine ei ole majanduslikult põhjendatud ehk selle remont läheb kulukamaks, kui kahju tekitamise ajal sõiduki väärtus oli. Sisuliselt on tarvis tõendada, et sõiduk on hävinenud. Mõistagi peate tõendama sõiduki turuväärtust enne kahju tekitamist ning jäänuki väärtust peale kahju tekkimist.