Liiklusõigus

Küsimus: Kas mopeedijuht peab parklas sõites kiivrit kandma?03.08.2011

Alaealine poiss mopeediga (juhiluba olemas) sõitis ühe ürituse parklasse. Parkis võttis kiivri peast ära. Natuke parklat silmitsenud nägi, et mototehnika omanikud on parkinud oma sõidukid 50-60m kaugusele ja ta otsustas, et pargib ka oma mopeedi sinna teiste juurde. Parklas hakkas sõitma ilma kiivrita, et natuke ju minna ja nagu oli 50m töristanud - nii pidas politsei kinni ja tegi protokolli ära. Küsimus siis, et kas tõesti õigustatult? Kas tõesti parklas peab kohta vahetades olema kiiver peas? Minu teada kehtivad seadused (mil peab kiiver peas olema) ikka sõiduteel ehk liikluses. Kas tasuks seda teemat politseis üles võtta või peab sellega leppima, mis otsus langetatakse?
Ette tänades! murelik lapsevanem

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 2 lg 81 kohaselt on tee jalakäijate või sõidukite liiklemiseks avatud rajatis või maaomaniku poolt liikluseks ettenähtud muu ala. Seega on sõidukite liiklemiseks ettenähtud parkla vaadeldav teena, millel kehtib liiklusseaduse regulatsioon, sh nõue kanda motokiivrit. Lühike teelõik sellise kohustuse täitmisest ei vabasta (võrdluseks: joobes juhtimine on süütegu vaatamata sellele, kas liigutakse 30, 300 või 3000 meetrit). Samas võib rikkumise vähene intensiivsus ja tähtsus mõjutada karistuse suurust.