Liiklusõigus

Küsimus: Lõpetatud uurimise taasalgatamine12.08.2011

31.03.2011 varastati maja ette pargitud autol esistange koos registrimärgiga. Politsei kedagi kahtlustada ei osanud ja juuli algul saabus vastus asja lõpetamise kohta. Ühel juuni ööl märkasime taas võõraste huvi auto vastu. See tegi valvsaks. Järgnevatel öödel valvasin autos seni kuni valgeks läks. 29.07.2011 öösel ärkas mees ja läks õue suitsu tegema ning siis käis kõik kiirelt nagu filmis. Nägi, et autol puudub tagumine stange. Jõudis märgata kohalt kihutava auto numbri ja helistas politseisse. Politsei saabus kiirelt. Noormehed tabati koos varastatud tagumise stange ja 4-ilukilbiga. Viie päeva möödudes sain politseist oma asjad kätte. Maksin teeninduses, et mõraga stange kindlalt oma kohale pandaks. Noormehi süüdistatakse ainult teises tõestatud varguses. Noormehed on vanuses 18-19, eelnevaid rikkumisi ei ole. Uurija ütles, et seoses uue vargusega võin esitada avalduse prokurörile asja koos läbivaatamiseks. Autol puudub kaskokindlustus, sest aastaid on rohkem kui 12. Keegi selle tänava elanikest ei mäleta, et mõnda autot oleks rüüstatud. On ilmne, et esimene õnnestunud vargus viis teiseni. Mõlemad vargused juhtusid kenasti puhkuste ajal. Nii ma siis küsingi: kas mul on lootust esistange tagasi saada? Tundsin, et kannatajana ma oma õigusi ei tea. Tänan Teid ette vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sellele küsimusele on üsna raske vastata. Esistange tagasisaamise võimalus on küsitav, kuivõrd võib arvata, et see on tänaseks realiseeritud ja leidnud uue omaniku. Esistange varaste vastu on Teil siiski kahjunõue, kuid seda tingimusel, et suudate tõendada varguse fakti ja konkreetse varga. Ilmselt on selleks tõendeid vähe, vastasel juhul oleksid nad politsei käest sellekohase süüdistuse juba saanud. Asjaolust, et noormehed varastasid tagastange, ei saa tuletada, et samad isikud varastasid ka esistange.