Liiklusõigus

Küsimus: Kas narkojoobes auto juhtimise eest võidakse määrata kriminaalkaristus?10.02.2016

Mul juhtus nimelt mõned nädalad tagasi juhtum, kus sõitsin parkimiskohale ja seejärel tuli politsei tegema puhumistesti. Sai siin uuritud ja loetud erinevad artikleid selle kohta, leidsin artikli, kus mainiti, et kinnitatud narkojoobes sõitmise eest on karistuseks kriminaalkaristus. Eelnevalt on mul mõned kiiruse ületamised ning üks liiklusõnnetus, seega siis küsin, et kas kinnitatud joobe korral on mul kindel kriminaalkaristus?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Niinimetatud puhumistestiga kontrollitakse ja tuvastatakse alkoholist põhjustatud joobeseisundi olemasolu. Puhumistestiga kontrollitakse alkoholisisaldust uuritava isiku väljahingatavas õhus. Kui väljahingatavas õhus jääb alkoholisisaldus alla 0,75 mg ühe õhu liitri kohta, siis ei ole üldjuhul tegemist alkoholijoobega e. kuriteoga. Üldjuhul algab alkoholijoobe piir 0,75 mg/l. Seega sõltub see, kas uuritavat isikut ootab kriminaal- või väärteokaristus, organismis tuvastatud alkoholikogusest.