Liiklusõigus

Küsimus: Kas saan teha autojuhilube, kui mul on kehtiv karistus lubadeta sõidu eest?23.02.2016

Jäin mõned kuud tagasi lubadate sõiduga vahele ja algatati väärteomenetlus. Küsides politseinikult, kas mul on mõtet autokoolis edasi käia või pean aasta ootama. Tema sõnul ei ole mul mingeid takistusi, aga siit lugedes tundub, et on. Kuidas siis asi tegelikult on?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Mootorsõiduki juhtimise eest juhtimisõiguseta isiku poolt võib isikut väärteokorras karistada rahatrahvi või arestiga. Selline tegu kvalifitseerub LS § 201 ettenähtud väärteokoosseisu alla. Kui isikul on sellise väärteo eest kehtiv karistus, siis on juhiloa saamine LS § 106 lg 1 p 3 järgi takistatud.

Siiski seni, kuni karistust ei ole veel määratud või karistus ei ole jõustunud, väärteomeentluse alustamine iseenesest juhiloa saamiseks takistusi ei loo. See tähendab, et juhiluba tuleks kätte saada enne võimaliku karistuse jõustumist.