Liiklusõigus

Küsimus: Kas mina auto omanikuna ka vastautan kuidagi, kui minu auto kasutaja on joobes roolis?04.03.2016

Tekkis huvi ühe küsimuse kohta, mis mind vaevama hakkas. Nimelt olles ise auto omanik, kuid ei oma juhtimisõigust ega kasuta autot, vaid see on nö perekonna käsutuses ning ei soovi seda ka kellegi teise nimele kirjutada, sest pole välistatud, et ma ka ise kunagi load teen. Küsimus tekkis aga sellega, et kui mina annan auto kasutada inimesele, kellel on juhtimisõigus ja pole tarvitanud keelatuid aineid ning hiljem selgub, et juht on minu teadmata olnud autoroolis joobes ning politsei on ta kinni pidanud. Milline on selles olukorras minu vastutus auto omanikuna? Peaks vist ka lisama, et ta ei ole auto kasutajana registreeritud, sest auto ostu ajal polnud selleks vajadust.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Autoomaniku automaatne vastutus seondub täna peamiselt hoiatustrahvidega ning viivistasu otsustega, millede täitmise eest vastutab üldjuhul sõiduki omanik. Mootorsõiduki omaniku poolt joobes isiku juhtima lubamine või sellisele isikule juhtimise üleandmine on karistatav väärteokorras tingimusel, et omanik oli juhi seisundist teadlik või oleks pidanud sellest asjaolusid arvestades teadlik olema. Kui omaniku teadmine juhi seisundist on objektiivselt välistatud, siis ei vastuta omanik juhtimise üleandmise või keelatud seisundis viibiva isiku juhtima lubamise eest. Küll võib juhi seisund tuua kaasa olukorra, kus nõiteks liiklusõnnetuse korral võib sõiduki kindlustusandja keelduda sõiduki omanikule kahju hüvitamisest.