Liiklusõigus

Küsimus: Kas kiirmenetluse otsuse edasikaebamise tähtaeg 15 päeva sisaldab ka nädalavahetusi või on need tööpäevades?14.04.2016

Sain krms 424, 11.aprillil. Edasikaebamise kord on 15 päeva. Siit tekib küsimus kas ka nädalavahetused lähevad arvesse või ainult tööpäevad? Kas kiirmenetluse otsus jõustub alles 15 päeva möödudes? Kas mul on mõtekas minna arki eksamitele esmaste juhilubade tegemisele?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Edasikaebamise aeg võtab arvesse nii nädalavahetuse päevad kui ka argipäevad. Erand puudutab tähtaja viimast päeva e. tähtpäeva. Kui see langeb puhkepäevale või riiklikule pühale, siis loetakse tähtaeg saabunuks puhkepäevale või riiklikule pühale järgneval esimesel tööpäeval.

Kohtuotsuse edasikaebamine peatab otsuse jõustumise menetluse ajaks. Seega seni, kuni kohtuotsus ei ole jõustunud, ei saa isikut pidada karistust omavaks isikuks LS § 106 lg 1 tähenduses. Seega, kui kestva menetluse ajal on võimalik omandada juhtimisõigus ja saada juhiluba, siis võib kohtuotsuse edasikaebamine olla mõistlik.