Liiklusõigus

Küsimus: Kas väärteoprotokollis olev minu vana kehtetu juhiloa number annab aluse vaidlustamiseks?19.05.2016

Tere,
Juhtus siis selline lugu, et ületasin kiirust ja sain väärteoprotokolli. Suures paanikas aga andsin politsei nõudmisele rahakoti vahelt vanad kehtetud juhiload. Ja protokolli koostades jäi neile kahe silma vahele, et arvutis ja käes oleval plastikul andmed ei klapi. Niisiis sai protokolli kirja kehtetu (ARK'i andmebaas vastab, et ei ole olemas sellist) juhiloa number ja selle taha veel linnuke, et "Andmed kontrollitud". Kas on nüüd menetleja poolt otsustatav karistus õhku kirjutatud ja kas ning kuidas tuleks seda vaidlustada? Ja kas on üldse mõtet vaidlustada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Esitatud juhiloa kehtivus/kehtetus ei muuda iseenesest olematuks kiiruseületamises seisnevat väärtegu ega too kaasa selle väärteo eest esitatud süüdistuse kehtetust. Seoses ebaõige dokumendi esitamisega ning esitamise motiividega kerkib üles küsimus sellest, kas tegemist võib olla KarS § 280 lg 1 kohase kuriteoga - haldusorganile teadvalt valeandmete esitamine. Kui faktiliselt oli juthimisõigus siiski olemas, siis üldiselt protokolli märgitud kehtetu juhiloa number siiski iseseisvat tähendust ei oma ja tagajärge kaasa ei too. Kui küsimus on pelgalt ekslikult esitatud kehtetus juhiloas, ei näe ma üksnes sel motiivil ka põhjust hakata otsust vaidliustama - kehtetu juhiloa numbri märkimine protokolli ei anna eeliseid saavutamaks näiteks kiiruse ületamise eest määratava karistuse tühistamine.