Liiklusõigus

Küsimus: Kuidas tõendada, et auto teelt väljasõit oli tingitud tee libedusest ja mittevastavusest?27.05.2016

Tere
Tee libeduse tõttu sõitis auto teelt välja ja sai kahju. Kes peab tõendama, et tee ei vastanud seisundinõuetele ja kuidas? Millise seadusepügala järgi?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Erinevates menetlustes on erinevad tõendamisreeglid. Süüteomenetluses peab süüdistav pool e. riik tõendama, et isik on süüteo toime pannud.

Tsiviilmenetluses peab kumbki pool omi väiteid ise tõendama. Kui Teie väide on, et kahjujuhtum toimus tee seisundinõuetele mittevastavuse tõttu, siis peate ka ise omi väiteid tõendama.

Tee seisundinõuetele vastavust/mittevastavust saab tõendada liiklusõnnetuse ajal esinenud faktiliste asjaolude kaudu. Selleks peaksid teeolud olema õnnetuse järgselt fikseeritud. Võimalik on koguda tee hoolduse kohta andmeid ka tee hoolduse eest vastutavalt isikult.

Kunagise teeseaduse sätted sisalduvad praegu ehitusseadustikus. Tee seisundinõuded on sätestatud eraldi õigusaktiga "Tee seisundinõuded" ning mis on kättesaadav ka Riigi Teataja elektroonilises andmebaasis.