Liiklusõigus

Küsimus: Mis vahe on autol ja sõiduautol liiklusseaduse mõistes?27.05.2016

Liiklusseadus ütleb, et auto tagaistmel, v.a sõiduauto tagaistmel tohib täiskasvanud sõitjal süles olla üks alla 12-aastane laps tingimusel, et last süles hoidev sõitja on turvavööga nõuetekohaselt kinnitatud ja kõik autos olevad istekohad on hõivatud.
Küsimus on, et mis vahe on autol ja sõiduautol (seaduse alguses olevatest mõistetest see ei tule kuidagi välja)? Mille poolest neid eristatakse?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Auto on LS § 2 p 3 kohaselt sõitjate või veose veoks või sõidukite haakes vedamiseks või eratööde tegemiseks ettenähtud vähemalt neljarattaline mootorsõiduk , mille valmistajakiirus ületab 25 km/h. Autod on seega üldjuhul kõik ka tavamõistes autona mõistetavad mootorsõidukid - nii sõiduautod, bussid kui ka veoautod. Sõiduauto seevastu on kitsam kategooria ning LS § 2 p 71 tähenduses mõistetakse sõiduauto all sõitjate vedamiseks ettenähtud autot, milles on lisaks juhikohale kuni kaheksa istekohta (B-kategooria sõiduk).