Liiklusõigus

Küsimus: Kui juhtida võimsamat sõidukit, kui juhitunnistus lubab, kas seda käsitletakse kui lubadeta sõitu?16.09.2016

A2 kategooriaga võib juhtida liiklusseaduse paragrahv 93 lg.3 p.2 nimetatud tingimustele vastavat sõidukit. Kui juhtida neile tingimustele mitte vastavat sõidukit (võimsamat), siis mis liiklusseaduse paragrahvi järgi juht vastutab politsei poolt karistamisel? Kas tõlgendatakse seda kui juhtimisõiguseta juhtimist või muu liiklusseaduse rikkumisena (ls paragrhv 242 lg.1) Ootan huviga vastust, ette tänades!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sellele küsimusele on selles mõttes üheselt keeruline vastata, kuivõrd puudub asjakohane ühene kohtupraktika ja õigusnorme saab soovi korral tõlgendada kaheti. Ühelt poolt keelab LS § 94 lg 1 juhtida mootorsõidukit, mille kategooria juhtimisõigust isikul ei ole. Teiselt poolt on kohus näiteks piiratud juhtimisõiguse (LS § 95) kohta öelnud, et vaatamata juhtimisõiguse olemasoluks vajaliku tingimuse (juhi kõrval vähemalt 2 aastase staažiga juhiloa omanik) mitteesinemisele, ei ole tegemist juhtimisõiguse keelu rikkumisega, vaid nn muu rikkumisega LS § 242 lg 1 järgi.