Liiklusõigus

Küsimus: Kas esmaste juhilubade ajal kiiruse ületamine mõjutab lubade vahetamist?13.10.2016

Tere!

Oman esmast juhiluba ning ületasin kiirust 50km/h alas 30km/h. Trahv - 120€ (koheselt makstud). Paari nädala pärast on lõppastmekoolitus kirja pandud ning novembri lõpus on plaanis vahetada load välja.
Kuna kiiruseületamine oli päris suur siis kas pärast lõppastme sooritamist pean ma uuesti tegema ka teooriaeksami (või lisa eksamid) ARK'is või ei mõjuta see hetkel antud teemat?

Tänan vastuse eest!
Lugupidamisega

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 106 lg 5 kohaselt, kui esmase juhiloa omajal on liiklusnõuete rikkumise eest kehtiv karistus, väljastatakse talle juhiluba peale liiklusteooriaeksami edukat läbimist. Seega juhul, kui on olemas kehtiv karistus, siis tuleb peale lõppastme koolituse läbimist esmase juhiloa vahetamiseks juhiloa vastu sooritada teooriaeksam. Kui karistusotsuse jõustumist on võimalik kuni juhilao vahetamiseni edasi lükata (näiteks esitades kaebuse kohtusse), siis eksamiohtu ei ole.