Liiklusõigus

Küsimus: Keda peaks teavitama ja kellel on õigus tänavale jäänud autosid teisaldada?29.08.2017

Meil on kogunenud majade ette vanu autosid seisma, mida keegi ei hoolda ja lihtsalt vedelevad seal juba aastaid. Talvel me arvasime, et need autod on seal lihtsalt talvepuhkusel ja hakkavad kevadel kenasti liikuma, aga paar kuud tagasi oli meil majaesiste parkimiskohtade uuestivärvimine, kus paluti selleks päevaks kõik autod ära viia, aga need on endiselt seal liikumatult ja räämas. Keda sellistel juhtudel peaks teavitama ja kellel on õigus need sealt ära teisaldada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõidukite teisaldamist reguleerib liiklusseaduse § 92 alates lg 2. Osundatud sätte kohaselt võib sõiduki teisaldada, kui sõiduk on pargitud:
1) nii, et see on ohtlik teistele liiklejatele või häirib oluliselt liiklust;
2) nii, et see kahjustab teed või haljasala;
3) selleks keelatud kohas nii, et see segab tee, haljasala, hoonete või rajatiste hooldustöid;
4) puudega inimese sõiduki parkimiskohale liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaardita;
5) kõnniteel, ohutussaarel või eraldusribal, välja arvatud liikluskorraldusvahendiga tähistatud parkimiskohtades;
6) õue ja teega külgneva ala sissesõidul, samuti garaaži kasutamist takistav sõiduk garaaži sissesõidul;
7) teisaldamist tähistava liiklusmärgiga märgistatud alale õigusvastaselt;
8) ühissõidukirajale.

Teisaldamise tellib teeomanik politseiasutuselt või kohalikult omavalitsuselt. Kirjeldatud juhul võiks teiosdaldamise aluseks olla punktis 3 kirjeldatud olukord.