Liiklusõigus

Küsimus: Milliste kohtute pädevuses on autoomanike kahjunõuded teeomanike vastu?25.10.2017

Tere. Palun selgitage kui võimalik, kas riigitee omaniku poolt sõidukile tekitatud kahju seonduks alati riigivastutusega, mis on see eranditeta halduskohtute pädevuses? Kas maakohtutel võib vajalikku pädevust ka olla, kui mõni õigusakt seda ei keela? Tänud

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Riigivastutuse seaduse § 1 lg 1 kohaselt sätestab RvastS avaliku võimu volituste rakendamisel ja muude avalike ülesannete täitmisel rikutud õiguste kaitse ja taastamise ning tekitatud kahju hüvitamise alused ja korra (riigivastutus). Samas lg 2 kohaselt ei reguleeri RvastS õiguste taastamist ega kahju hüvitamist eraõiguslikus suhtes.
Lõige 3 kohaselt käsitatakse kahju tekitamisena eraõiguslikus suhtes kahju tekitamist avaliku võimu kandja poolt:
1) võlaõigussuhtest tuleneva kohustuse rikkumisel, sealhulgas eraõiguslikus vormis veo-, ravi- või muu teenuse osutamisel;
2) kinnisasja, tee, veekogu või muu asja omanikuna oma kohustusi, välja arvatud liiklusseaduse §-s 6 sätestatud kohustusi, rikkudes;
[RT I 2010, 44, 261 - jõust. 01.07.2011]
3) liikluses osalemisel või ohtliku seadme kasutamisel või aine valdamisel, kasutamata avaliku võimu kandja eriõigusi;
4) muul viisil eraõiguslikus vormis tegutsedes.

Seega selleks, et saada teada, millisesse kohtusse oma õiguste kaitseks pöörduda, tuleb teada kahju tekitamise asjaolusid. Neid asjaolusid küsimusest ei nähtu. Üldjuhul näiteks tähistamata teeaugust tekkinud kahju või tee halvast seisundist tuleneva kahju hüvitamise nõudes on nõudeid lahendanud maakohtud.