Liiklusõigus

Küsimus: Kas protokolli kirjutatud vale isikukood on vaide aluseks?12.12.2017

Lugupeetud Maano Saareväli

Hiljuti kirjutati mulle väärteoprotokoll kehtetute juhilubadega mootorsõiduki juhtimise eest.
Otsuses toodi välja, et väärtegu on tõendatud muuhulgas ka "HM sõiduki juhimiselt kõrvaldamise otsusega".
Paraku on nõnda, et juhtimiselt kõrvaldatud otsuse kirjutamisel tegi politseiametnik vea ja kirjutas sinna
vale isikukoodi (388xxxxxxxx vs 386xxxxxxxx). Ehk sisuliselt, roolist eemaldati inimene, keda pole olemas.
Kas sellise vea alusel oleks mõtet hakata nõudma menetluse lõpetamist?

Aitäh.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Minu hinnagul ja kogemste põhjal ei ole ebatäpsused menetlusdokumentidesse kantud nimedes, aegades või aadressides üldjuhul menetluse lõpetamist tingivateks teguriteks (erandiks võivad olal kellaajalised või asukohalised andmed, sõltuvalt nende olulisusest). Lisaks ei ole juhtimiselt kõrvaldamise otsus iseenesest selliseks tõendiks, ilma milleta poleks juhtimise fakti võimalik tõendada. Tegemist on haldusaktiga ja see tõendab üksnes fakti, et keegi isik kõrvaldati sõiduki juhtimiselt. Juhtimise fakti ennast tõendatakse üldjuhul muude tõenditega (ütlused, salvestised vms). Seega üksnes juhtimise kõrvalamise otsusele kantud ekslik isikukood ei too tõenäoliselt kaasa menetluse lõpetamist. Samuti võib kohus lugeda sellise minetuse väheoluliseks, mis ei muuda otsuse sisu. Juhtimiselt kõrvaldamise otsust ennast vaidlustatakse haldusmenetluse seaduses sätestatud korras, kuna tegemist on korrakaitselise tegevuse käigus välja antud haldusaktiga.