Liiklusõigus

Küsimus: Kas invaliidi parkimiskaart kehtib korteriühistu parklas?11.04.2018

Kodanik väidab, et tal on invaliiditunnistus, seda aga keegi näinud ei ole. Teisi elanikke ja külalisi ta maja ette parkima ei luba, ta ähvardab ja on üleolev kaaselanike suhtes, kui keegi on osaliselt suutnud enda auto asetada tema poolt väljavalitud kohta, mis asetseb otse trepi ees. Korteriühistu teised elanikud ei tee aga probleemi, kui käivad külalised ja pargitakse sinna, kus on vaba. Kindlaid kohti parkimiseks pole ja parkimist korraldavat märki ka parklas ei ole.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tegemist on tüüpilise olukorraga kortermajade juures, kus mõni elanik on nö enda omaks kuulutanud teatud parkimisala. Õiguslikku siduvust sellisel manifitseerimisel ei ole. Parkimiskorralduse ühistu territooriumil kuulub ühistu üldkoosoleku otsustuspädevusse. Seni kuni parkimiskord on liikluskorralduslikult kindlaks määramata, ei ole ka ühelgi ühistuliikmel õigust mõnda maa-ala osa enda ainukasutuses hoida. Kui tegemist on tõepoolest invaliidiga, siis saab nimetatud asjaolu liikluskorralduslikult arvesse võtta ja määrata mõni parkimiskoht kasutamiseks üksnes liikumispuudega juhtide sõidukitele.

Probleemi lahendamiseks võtke parkimisküsimus ühistu või kaasomanike koosoleku päevakorda.