Liiklusõigus

Küsimus: Kas käsutamise keelumärkega rolleriga tohin sõita?25.04.2018

Sõidukil on käsutamise keelumärge. Kui aga rolleri ostsin, siis ma ei teadnud seda. Kas selle sõidukiga tohin sõita? Roller ei ole küll minu nimel, kuid dokumendid ratta kohta on olemas, registris arvel ja kindlustus olemas.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Üldjuhul tähendab käsutuse keelumärge seda, et asi on seatud mõne nõude või võla tagatiseks, tagades sellisena registrijärgse omaniku vastu olemasolevat nõuet. Käsutuskeeld ei takista sõiduki kasutamist, küll aga sellega mistahes registritoimingute tegemist. Käsutuskeeldu rikkuv tehing on tühine, seega, kui sõiduk on võõrandatud peale käsutuskeelu seadmist, ei ole õiguslikus mõttes tehingul õiguslikke tagajärgi. Üldjuhul tähendab kolmanda isiku õigus asjale müügilepingu olulist rikkumist, mis annab ostjale õiguse lepingust taganeda. Õiguskaitsevahendite kasutamata jätmisel esineb oht, et sõiduk võidakse realiseerida registrijärgse omaniku vastu olemas olevate nõuete katteks. Sõiduki omandanud isik võib selliselt ilma jääda nii sõidukist kui ka selle eest makstud rahast.