Liiklusõigus

Küsimus: Kas autod tohivad sõita parkimiseks eraldatud sõidurajal?03.05.2018

Tere!
Küsimus järgmine, Tammsaare tee 61, 71 ja 63 maja ees on tööpäeviti 19:00 - 07:00 ja L, P parempoolsel sõidurajal parkimine lubatud. Kas see tähendab, et kasutada võib vaid kahte kolmest sõidurajast? Või võib kasutada ka seda kolmandat sõidurada?
Nimelt on mul seal parkides mitu korda peegel tagurpidi sõidetud ja olen ka jälginud kuidas pressitakse ennast parkivate autode vahele. Lisaks on autost võimatu väljuda juhi uksest ning kui seda teha, järgneb signaalitamine ja vehkivad käed.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Parkimise lubamine sõidurajal ei välista iseenesest sõiduraja kasutamist teiste sõidukite poolt. Parkinud sõidukist väljuja peab järgima LS § 29 lg 2 nõudeid e. sõiduki ukse avamine ei tohi ohustada ega takistada teist liiklejat. Osundatud säte on paigutatud küll sõitja liiklusreeglite alla, kuid puudub põhjus asuda seisukohale, et juht oleks sellisest kohustusest vabastatud.

Konkreetses kohas võib olla tegemist halvasti korraldatud liiklusega. Probleemi lahendamiseks tuleks pöörduda teeomaniku poole.