Liiklusõigus

Küsimus: Kas 1993 a sündinul on vaja juhiluba, et mopeediga sõida?31.05.2018

Olen sündinud aastal 1. nov 1993. Kas mul oleks vaja juhiluba, et mopeediga sõida ja kas mul on era-lubasi vaja ka Enduurorattad-le?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 94 (2): AM-kategooria mootorsõidukit (mopeed) võib juhtida ka isik, kellel on mis tahes mootorsõiduki juhtimisõigus või piiratud juhtimisõigus. AM-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust või piiratud juhtimisõigust ei nõuta isikult, kes on sündinud enne 1993. aasta 1. jaanuari. AM-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust ei nõuta isikutelt, kes olid käesoleva seaduse jõustumisel 16–17-aastased, kuni 2013. aasta 1. jaanuarini.

Seega 1.11.2013.a sündinud isik peab AM kategooria mootorsõiduki juhtimiseks omama vähemalt AM-kategooria mootorsõiduki juhiluba.

Küsimusest eralubade kohta seoses Enduurorattaga ei saa aru. Kui nn enduuroratas on mootorsõiduk, siis on selle teel juhtimiseks vaja vastava kategooria juhtimisõigust. Ilmselt siis AM, A1, A2 või A, sõltuvalt sõiduki võimsusest.