Liiklusõigus

Küsimus: Kes on süüdi, kui parklas tagurdases püüdis teine auto tagant läbi lipsata ja tekkis kokkupõrge?04.02.2020

Tere
Täna hommikul sõidutasin lapsi kooli ja nähes parklas vaba kohta, soovisin tagurdada. Juba tagurdasin, kui käis "pauk". Minu tagant otsustas läbi lipsata auto. Tagurdus tuled põlesid ja olin juba ka tagurdanud. Kes on antud hetkel süüdi ja kuidas edasi toimida? Kiirused väiksed minu autot kaitses haagisekonks millega tekitati kahjustus teisele autole.
Tänan!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 17 lg 5 p 6 kohaselt peab tagurdav juht andma teed kõigile liiklejatele. Seega tulenevalt viidatud normist on tagurdamisel tee andmise kohustus küllaltki absoluutne. Teise sõiduki juhi tegevust saab hinnata eelkõige etteaimatava ohu vältimise aspektist e. kas juht võis ja pidi aru saama, et sõidu jätkamine võib viia kokkupõrkeni tagurdava sõidukiga ja kas tema tegevus kujunenud liiklussituatsioonis oli kooskõlas ohu vältimise ja vähendamise printsiibiga. Kuidas konkreetsel juhul teise sõiduki tegevust tuleb või saab hinnata, ei ole mul kahjuks võimalik liiklusõnnetuse koha olemasolevaid tõendeid hindamata arvata.